Saturday, December 3, 2011

Grand Finale: UWA 3D Open Art Challenge, SUNDAY 11th December 2011

The Grand Final the UWA 3D Open Art Challenge approaches

We will be announcing the Grand Finale winners of both the UWA 3D Open Art Challenge and MachinimUWA IV from 6am SLT on Sunday 11th December 2011 (10pm Sunday local time in Perth, Western Australia) at a gala event at the UWA-BOSL Ampitheatre. You can see all the artwork HERE anytime

Rowan Derryth's: The Loveliness of Virtual Art

OVERALL PRIZES & PRIZES FOR VOTERS
3 Lucky voters will win for themselves L$5,000, L$3,000 & L$2,000 respectively  + Special RL UWA packages posted out to you!

Overall Prizes: L$100,000 (1st),  L$75,000 (2nd), L$40,000 (3rd), L$30,000 (4th), L$10,000 (5th) and L$5,000 each for 6th - 10th.

Non-Scripted Prizes: L$15,000 (1st), L$10,000 (2nd),  L$5,000 (3rd), L$3,000 (4th), L$2,000 (5th) and L$1,000 each for 6th - 10th.

People's Choice Overall Prizes: L$15,000, $8,000 (2nd), $5,000 (3rd)

People's Choice Non-Scripted Prizes: L$8,000, L$5,000 (2nd), L$3,000 (3rd)

With thanks to our Grand Finale sponsors, MidnightRain Glas, Philip Vought, Patch Thibaud, Open This End, TheDove Rhode and UWA

FINALISTS FOR UWA 3D OPEN ART CHALLENGE OVERALL PRIZE (Click HERE for location. NC with Full list of artworks available at location also, or request direct from Jayjay Zifanwe or FreeWee Ling)

The 59 finalists for UWA 3D Open Art Challenge are located at the LM provided above. Here is a list of the works in the running (in reverse Klingon alphabetical order):

ONE OF THESE ARTWORKS WILL WIN L$100,000

1. FLY WITH THE WIND by Josina Burgess
2. FOR YOUR VIEWING PLEASURE by Miso Susanowa
3. THE GLOWING SERPENT by Ginger Alsop 
4. LAZER BALLS by Betty Tureaud
5. DREAM OF THE COLD SLEEPER by Typote Beck
6. IL PLEUT SUR MON COEUR COMME IL PLEUT SUR LA VILLE ("It's raining in my heart, as it's raining in the town") by Cherry Manga
7. TRAVEL IN THE SHADOW OF TECHNOLOGY by Anley Piers
8. PARANORMAL FROTTAGE by Misprint Thursday
9. THE ILLUSIONIST by Gleman Jun
10. LIGHT TOWER by Betty Tureaud
11. TURNING THE TIDE by Nish Mip 
12. CHOOSE YOUR BLOSSOM by Suzanne Graves
13. SYMPHONY IN THE BARREL OF A GUN by Arrow Inglewood
14. PLANET CENSORED by Anley Piers
15. STRANGE PLANT...UGLYNESS & BEAUTY by Claudia222 Jewel
16. THE RHYTHM OF MOOD - Lea Supermarine & Jarapanda Snook
17. DIGITAL GLOVE by Misprint Thursday
18. THE WILD WILD WORLD OF ILLUSION by RazorZ  & Olga Soulstar    
19. THE MINOTAUR OF CARTON by Typote Beck
20. ALICE'S ADVENTURES IN WONDERLAND by Cherry Manga 
21. SHATTERED by Ginger Alsop
22. THE FRAGILITY OF THE SOUL IS NOT A DEFECT by Gleman Jun
23. SPANISH BULL by Silene Christen
24. TROIS PETITS TOURS ET PUIS S'EN VA (Three little turns and it goes away) by  Josiane Sorciere
25. JUNGLE CHALLENGE by Dusty Canning
26. THE DOCK SPIRIT by Scottius Polke
27. ULTRA VIOLET by quadrapop Lane
28. THEATRE OF WAR by Miso Susanowa
29. VENUSTRAP by Claudia222 Jewell
30. ONE AND FOUR TIMEBOARDS by L1Aura Loire
31. UNE HORDE DE CORDES by Aristide Despres
32. 5x8 COMPUND CUBE by Wizard Gynoid
33. TIME AS A HELIX OF SEMI-PRECIOUS STONES by Miso Susanowa
34. THE HUMANICAL FROG by Lollito Larkham
35. HERE COMES THE SUN by Sledge Roffo
36. TV MORNING EXERCISES by Dusty Canning
37. PIUME DI PAVONE by Nino Vichan
38. DANGLING NARROW CHAIN DEMONSTRATOR by Emilin Nakamori
39. HARMONIES IN C GREAT (+) by Artistide Despres 
40. NOT EVERYTHING IS PLAIN BLACK & WHITE by Fuschia Nightfire 
41. LIVING FRACTAL by June Clavenham
42. THE MATTER OF IDEAS by Gleman Jun
43. THE SUPERHEROES BREAKFAST by Typote Beck
44. DOWN ON THE DATA FARM by Miso Susanowa
45. PETITE ETUDE SUR OLIVIER MESSIAEN by Artistide Despres
46. OMNIPOTENT by Pixels Sideways
47. THE CHASM by Oberon Onmura
48. EXCERPTS FROM REALITIES by Glyph Graves
49. THE ABANDONED DAUGHTER by Eliza Wierwight
50. YOU CAN'T TOUCH HEAVEN by paleIllusion 
51. AUTUMN by nexuno Thespian
52. THE CROSSING by Nish Mip
53. FANTASIA EN LA SOMBRA by Romy Nayar 
54. PRIMSCAPE DREAM by Sledge Roffo
55. 99% by Harter Fall
56. BLACK SHIRT by Misprint Thursday
57. IN DREAMS by Blue Tsuki
58. SWALLOWED UP BY THE CROWD by Fuschia Nightfire
59. L'IMPATIENCE by Josiane Sorciere



(Click HERE for location. A notecard with a full list of artworks is available at location also, or request direct from Jayjay Zifanwe or FreeWee Ling or email jayjayaustralia@hotmail.com)


The 24 finalists for UWA 3D Open Art Challenge Non-Scripted Prize are located at the landmark provided above. Here is a list of the works in the running :

1. THE COPPER BEECH by soror Nishi
2. LOSS by Gingered Alsop
3. MISS N by Suzanne Graves
4. DAUGHTER OF THE WIND by Fae Varriale
5. GECKO ON THE GEKKO by Yooma Mayo
6. SHATTERED by Ginger Alsop
7. THE FRAGILITY OF THE SOUL IS NOT A DEFECT by Gleman Jun
8. TRIBUTE TO GOYA by Silene Christen
9. MARIONETTE by Haveit Neox
10. HISTORY IN CREAM by Haveit Neox
11. FATA DANZANTE by Daco Monday 
12. SPATIAL by Sledge Roffo
13. SPRING BOX by Cherry Manga
14. TRUST by spirit Radikal
15. TUNNEL WITH LIGHT AT THE END OF IT by RazorZ
16. HURDLE by Corcosman Voom
17. BEHIND COLUMNS by Harter Fall
18. BIRDSONG by Cherry Manga
19. YOU CAN'T TOUCH HEAVEN by paleIllusion 
20. STILL LIFE by soror Nishi
21. 99% by Harter Fall
22. THE REVOLT OF THE MANNEQUINS by Silene Christen
23. USED PIECES by Secret Rage
24. SMALL PIECE OF HELL, The Suicide Forest Infested by Harpias by Rebeca Bashly


ON THE GRAND FINALE JUDGING PANEL ARE:
  • Sasun Steinbeck  -  Creator of the Art Galleries of SL list at http://sasun.info/ArtGalleriesofSL.aspx
  • Tayzia Abattoir (SL) Owner of  The Oldest Virtual World Art Museum in SL, curator of the Aho Museum & Arts Simulacra on the NMC Campus and Relay For LIfe of SL Event Chair
  • Lumiere Noir (SL) - Creator of the Ivory Tower Library of Primitives
  • Dr. Phylis Johnson (RL) - Media  Professor, Southern Illinois Uinversity, Author - Machinima: Aesthetics and Practice (a.k.a, Sonicity Fitzroy, SL Virtual Journalist)
  • Rowan Derryth (SL) - Art & Design Historian; Writer for Prim Perfect Publications
  • Persia Bravin (SL) -   Journalist and Media Producer (SL newspapers, magazines, radio and television)
  • Dr Carmen Fies (RL) - Second Life Lead: University of Texas San Antonio & UTSA Artspace
  • Apollo Manga (SL) - examiner.com Writer & Novelist
  • Jordan Whitt (SL) - Editor in Chief, ICON Lifestyle Magazine
  • Mariposa Upshaw (SL) - Curator - Ventura Art & Jardine; Officer, Arts Council of Second Life
  • Saffia Widdershins - Owner and Editor of Prim Perfect Publications
  • Ally Aeon - Mixed Media Artist & Designer, founder Aeonia Artist Group, creator/owner of the art region Aeonia
  • Lowell Cremorne - Metaverse Journal
  • Apmel Goosson - Scandinavian Author/Publisher
  • Merlina Rokocoko - Pirats Art Network
  • Newbab Zsigmond - Pirats Art Network
  • Velazquez Bonetto - CARP
  • Flora Nordenskiold - Nordan Art
  • TheDove Rhode - S&S Gallery OFA
  • Astarte Haalan - The Workhouse Gallery
  • Eifachfilm Vacirca - Art place d-oo-b
  • Chestnut Rau - Journalist
  • Zachh Cale - project Z
  • Taralyn Gravois - Tornado Gallery
  • Bryn Oh - Pioneering 3D Artist of Immersiva Fame
  • Mal Burns (SL), Metaverse News Aggregator and Broadcaster
  • Holala Alter - Representing OPEN THIS END, (University Philosopher in RL, writer and collector of virtual art) 
  • Stephen Goddard (RL) / Steveke Wulluf (SL) - Associate Director and Senior Curator, Professor of Art History, Spencer Museum of Art, University of Kansas; Curator of SL projects on the Spencer Museum of Art sim

along with the Main UWA panel who have been meeting monthly and have selected the works to be part of the Grand Finale:
  • Professor Ted Snell (SL) - Director, Cultural Precinct, The University of Western Australia (RL)
  • Jayjay Zifanwe (SL) / Jay Jay Jegathesan (RL)  - Owner of The UWA SL presence; Creator & Host of the UWA 3D Open Art Challenge; Manager School of Physics, UWA
  • Vyonne Walker (RL) -  Curator of Public Programmes, Lawrence Wilson Art Gallery
  • Len Zuks (RL) - Award Winning West Australian Sculpturist
  • FreeWee Ling (SL) - Curator, UWA 3D Open Art Challenge
  • Jenna Mead (RL) - Coordinator, Bachelor of Philosophy Degree Programme, UWA
  • Lyn DiCiero (RL) - Editor, WA Artist's Chronicle.
  • Will Langa (RL) - Journalist, Trove Interactive Arts Magazine

News on the Grand Finale
Lane's List
Kara's Korner
Living in a Modem World
Apmel Goosson Blog
Chestnut Rau
Temi Sirbu Blog
PJ Trenton Photo Collection of Grand Finale works 
Metaverse Journal

No comments:

Post a Comment

Post a Comment